Kedves Kollégák!
Eddig az agyi plaszticitást főként pedagógiai szempontból tanulmányoztuk:
A sok és rendszeres gyakorlás helyreállítja az elhalt vagy nem megfelelően fejlett idegsejteket, a szomszédos agyi területek átveszik a sérült funkció irányítását.
MA EGY MÁSIK MEGKÖZELÍTÉST MUTATOK NEKTEK, AMI SZINTÉN NAGYON FONTOS, ÉS AZ AGY CSODÁLATOS MŰKÖDÉSÉT BIZONYÍTJA
Meglepő módon, nem csak a rendszeres gyakorlás gyógyítja az agyat és a hiányzó funkciókat…
Akkor vajon mi?
Bővítsük a tudásunkat!
KÉT KÜLÖNLEGES KUTATÁSI EREDMÉNNYEL ÉRKEZTEM MA, KEDVENC AGYKUTATÓ-PSZICHIÁTER SZERZŐM KÖNYVÉBŐL:
Kb. 20 évvel ezelőtt még nem ismerték a tudósok az agy öngyógyító képességét. Most már sokkal többet tudunk az agy öngyógyító és információfeldolgozó képességéről.
Egy agykutató hölgy, Dr. Caroline Leaf ezt állította: “Az agykutatás és a tudomány kezdi utolérni a Bibliát. A gondolataink változtatják az agyunkat és az érzelmeinket. .”
Ezt 2000 évvel ezelőtt így írta Pál apostol a Rómaiakhoz írott levelében: “Változzatok el a ti elmétek megújulása által.” (Rom12,2).
Ezt ma így is értelmezhetjük, hogy az agy plasztikus, változtatható. Pál apostol tanácsa: nemes, tiszta dolgokkal foglalkozzunk, hogy mi is tisztává váljunk.
Selye professzor, a stressz leírója is megfogalmazta, hogy minden gondolathoz társul egy érzelem. Vagyis a gondolataink befolyásolják az érzelmeinket, sőt a szervezetünk egészségét is!
AKKOR NÉZZÜK A LÉNYEGET! ITT VAN KÉT PÉLDA:
“A távolkeleten egy anyának született egy agyilag fejletlen kislánya. Nem volt motoros központja. A hallókérge sem fejlődött ki. Valószínűleg csak a bőrfelület érzőidegei maradtak meg.
Az anyát arra biztatták, hogy tegye intézetbe a gyermekét, de az anya ragaszkodott gyermekéhez. Vele maradt, gyakran felvette, simogatta, dédelgette, énekelt neki. És egy idő után a motoros központtal nem rendelkező és nem halló gyermek elkezdett lassan mászni.”
Mi lehet ennek a magyarázata?
Törődés és megfelelő érzelmi körülmények között az agyban lévő csillag alakú támasztó sejtek (asztrociták) beindulnak. Ezek a sejtek idegnövekedésre képesek. Idegsejt pótlására képesek idegpótlást végrehajtani. Tartalékként ott vannak az agyban. És megfelelő körülmények között (pozitív érzelmi háttérben) képesek helyreállítani az idegsejteket.
“Egy rákból meggyógyult kutató orvos 2 egér csoporttal kísérletezett. Mindkét egér csoport rákos volt. Az egyik csoportot etették, tisztán tartották, ennyi. A másik csoport egyedei is kaptak enni, de kaptak még plusz simogatást, meleg érzelmeket.”
Talán kitaláljátok, hogy a második csoport egyedei meggyógyultak, az első csoportba tartozó egerek meghaltak.
Vagyis sejtetitek már a választ…
A meleg érzelmi közeg képes meggyógyítani az agyat…
Irodalom: Norman Doidge: A változó agy, Park Kiadó, 2019.
Ezt elhivatott logopédus-gyógypedagógusként mi is érezhetjük, láthatjuk, tapasztalhatjuk….
Tapasztaltatok ilyesmit?
Örülök, ha válaszolsz és ha elgondolkodsz a cikkeimen! Köszönök minden visszajelzést és szívesen veszem a párbeszédet!
Szeretettel:
Rudas Zsuzsanna
Logopédus – Gyógypedagógus
Fejlesztő pedagógus
Mentálhigiénés segítő szakember,
a www.beszedakademia.hu alapítója
Tetszett a cikkem? Oszd meg kedvenc közösségi média felületeden!
Csatlakozz Hangindító csoportunkhoz, hogy más szülőtársakkal találkozhass és gyakorlati ötleteket kaphass a korai beszédindítással kapcsolatosan!
Csatlakozz ÉPÍTSÜNK BESZÉDET! – Szakembereknek szakmai csoportunkhoz, tanulj velem és építs kapcsolatokat hasonló érdeklődésű kollégákkal!